Lineer Aydınlatma - ecowat
Lineer aydınlatma - ecowat

Lineer aydınlatma Satın Alma Rehberi ve Kullanımı

Lineer aydınlatmaya ihtiyacınız var?

Tekwat'ın danışman mühendisleri iletişime geçebilirsiniz aydınlatmanızı ücretsiz olarak
tasarlayacak ve lineer armatürlerı satın almanıza yardımcı olacaktır.

Lineer ışıklar, mimaride ve modern aydınlatmada en çok kullanılan ve popüler ışıklardan biridir. Lineer ışıkların yapım, kurulum, ışık akışı ve kalitesindeki yüksek çeşitliliğinden dolayı, konut, ofis ve ticari alanların duvar ve tavan aydınlatması için sıva altı lineer LED ve sıva üstü ve sarkıt lineer LED ışıkların tam olarak anlaşılması gerekiyor.

Dış mekan için uygun yüksek İP’li ışıklardan dolap altı dar ışık hatlarına kadar, 70 cmden 30 cm uzunluğu olan ışıklara kadar, kesintisiz çizgilerden kare, dikdörtgen, L-şekilli veya ofis, galeri, mağaza, modern ev vb. gibi alanlar için özelleştirilmiş açılara kadar LED lineer ışıkların alan mimarisi konseptine göre pazardaki çeşitliliğidir ve ışığın ve aksesuarlarının fiyatını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu makalede bunları tanıtmaktayız.

Işık bileşenlerini tam olarak kontrol etme yeteneğine sahip olan modüler linear aydınlatmalar dahil olmak üzere yeni teknolojiye sahip olan LED lineer ışıklarda, ışığın verimliliği ve yeterli ışık lüksünün sağlanması, renk görünümünün kalitesi ve mekanın mimarisinde ve iç tasarımında kullanılan unsurlara göre özelleştirme şekli çok daha gelişmiş hale gelmiştir. Böylece kesintisiz çizgiler, kareler, dikdörtgenler veya diğer herhangi bir geometrik şekil dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kaliteli lineer ışığa sahip olabilirsiniz. Bu konu, mimarlar ve iç mimarlar için aydınlatmanın gücüdür; çünkü lineer ışıklar, uygun aydınlatma sağlamanın yanı sıra dekoratif olarak da kullanılıyor ve mekanın görsel güzelliğini ikiye katlıyor.

İstediğiniz alan için en iyi lineer ışığını seçebilmeniz ve projenizi ihtiyaçlarına göre özelleştirebilmeniz için aşağıda lineer ışıkların kurulacağı, ışığın kalitesi, rengi, tasarım, üretim ve aydınlatma yöntemleri hakkında bilgi ve detay verilmiştir.

Lineer Armatür aydınlatma trendleri

Lineer armatür günümüzde  iç ve dış mekanların aydınlatmasında ve dekorasyonunda en önemli unsurlardan biridir. Günümüzün minimal ve hesaplı mimarisi artık sadece mekanın aydınlatmasıyla yetinmiyor, aynı zamanda mekanın tasarım konseptine ışıkla daha fazla derinlik vermek istiyor. Bu nedenle lineer armatür, yaratıcı şekillerde sipariş verebileceğiniz aydınlatma cihazı türleri arasında en iyi özel lambalardan biridir. Aşağıda günümüz modern mimarisindeki en son lineer lamba trendlerinden bahsetmiştik:

 • Altıgen Lineer armatür

Altıgen lineer armatür, özellikle konseptleri önceden belirlenmiş iç dekorasyonda en iyi lineer armatürlerden biridir. Kökleri birçok eski camı ve tasarımda da görülebilen altıgen mimari, yapının içinde oluşturulan alana iyi bir derinlik vermek için lineer armatürlerin kullanımını sağlamıştır.

Doğada altıgen yapı bize hemen arı kovanının altıgen ağlarını ve buna bağlı olarak arı kolonisini yöneten işbirliği ve düzen duygusunu hatırlatır. Bu nedenle, ofis veya restoran gibi alanlarda altıgen lineer armatürlerinkullanılması, farklı insanların mekanda bir araya gelmesi ve diğerlerinin huzur ve düzen içinde bulunmasının iyi hissini artırabilir.

Altıgen Lineer armatür - tekwat
 • Lineer veya Simit Lineer armatür

Tavanda lineer bir daireyi sarkıt olarak kullanmak farklı avizelere olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir. Küçük ve büyük daireler halinde, size özel ölçülerde üretilen simit lineer lamba, otellerin ve binaların resepsiyon merkezi veya lobisi gibi çeşitli bölümlerin merkezinde kullanılabilecek en iyi aydınlatmalardan biridir. Ayrıca farklı yükseklik seviyelerinde irili ufaklı bir kaç halka ışık yerleştirerek lineer ışıkları iç içe zincirler şeklinde alttan görünecek şekilde düzenleyebilirsiniz.

 • Üçgen lineer aydınlatma

Üçgen mimaride ve dekorasyonda yoğun olarak kullanılan bir diğer unsurdur ve bir bakıma zekayı ve el becerisini çağrıştırır. Üçgenin tepe noktası yukarı ise eril bir durum, aşağı ise dişil bir durum zihinde ilişkilendirilir. Artık üçgen hatlı aydınlatmayı  farklı mekanlarda kullanarak mekana özel bir etki vermek, mekan dekorasyonu kavramını ve kullanımını vurgulamak mümkün. Üçgen lineer ışık, diğer lineer ışık modelleri gibi hem önceden belirlenmiş hem de özel ölçülerde üretilmektedir.

 • Özelleştirilmiş lineer armatür

Aslında 2. öğe olan simit lineer lamba olan OVAL LİNEER SARKIT LED ARMATÜR, modlarından biriydi. OVAL LİNEER armatür’un lineer ışığının genel aydınlatma ürünleri pazarına girmesiyle, lineer aydınlatma alanındaki mevcut tüm sınırlamalar kaldırıldı ve artık istediğiniz herhangi bir lineer ışığa kolayca sahip olabilirsiniz. Özel tasarım bir OVAL LİNEER SARKIT LED ARMATÜR lamba kullanmak, mekanınızın dekorasyonunu kolayca çok özel hale getirebilir.

Simit Lineer armatür - tekwat

Kullanıma göre lineer aydınlatma türleri

Genel olarak, ışık kaynağının ne bir çizgide ne de yuvarlak veya kare bir şekilde parladığı herhangi bir ışığa lineer ışık denir. Lineer ışıklardan yapılan bu tanıma göre, eski florasan lambaları bile linear ışıklar olarak kabul edilir. Ancak  burada sadece modüler ışıklar dahil olmak üzere daha gelişmiş teknolojilere sahip LED lineer ışıklardan bahsedeceğiz. Lineer ışıklar sıva altı, sıva üstü ve sarkıt olarak montaj edilir. Burada bunları ayrı ayrı açıklayacağız. Ofisler, ticari kompleksler ve hatta konut alanları dahil olmak üzere farklı alanlarda lineer ışıkların kullanımı, montaj türüne göre farklıdır.

Linear aydınlatma Türlerinin Tanıtılması ve Bileşenlerinin Yapısı

Bu videoda, kanatlı ve kanatsız gömme lineer LED , sıva üstü ve sarkıt lineer aydınlatmaların türlerini ve bunların yapılarını ve bileşenlerini öğreneceğiz.

Bu ışıkların içine 7, 14 ve 28 cm’lik Zhaga standart modüllerinin yerleştirildiğine dikkat ediniz. Bu modülleri 7 cm’lik modüller halinde (Zhaga standardına göre) sipariş edebilirsiniz.

Sıva Altı Lineer Armatürler

Gömme lineer LED ışıklar en minimal ve güzel aydınlatma cihazlarından biri sayılır. Bu lambaların tüm gövdesi duvar veya tavan içine yerleştirilir ve yeterli aydınlatmayı sağlamak için sadece ışık kaynağı üzerindeki difüzör veya kaplaman görülmektedir. Gömme lineer ışıklar, kanatlı ve kanatsız olmak üzere iki kategoriye ayrılır ve çeşitli çizgiler ve geometrik şekillerde yapılabilir.

sıva altı Lineer Aydınlatma - ecowat

Kanatlı Sıva Altı Lineer Armatürler

Kanatlı sıva altı lineer LED  ışıklarda, difüzörün her iki tarafında  yaklaşık 1 cm genişliğinde kenarlar vardır. Bu kenarlar lambanın montajını kolaylaştırır. Bunun yanı sıra lambayı takmak için tavanda bir kesim veya oluk yapılırken ortaya çıkan 1 cm’lik hataları kapatabilir. Sıva altı lineer ışıklarda, ışık gövdesinin arkasına yerleştirilen kelebek şeklinde bir bağlantı kelepçesi ile içeriden ayarlanır ve kelepçenin ışığın etrafında döndürülmesi ile gövde, tavana sabitlenir.

Kanatlı Sıva Altı Linear aydınlatmaların Montaj Şekli

Sıva altı lineer ışıkların montajı tamamen tekwat kurulum uzmanları tarafından yapılır. Lineer aydinlatma projesinde tüm tekwat lineer ürünleri 5 yıl koşulsuz garanti ile sunulmaktadır.

sıva altı Lineer Aydınlatma - ecowat

Kanatsız Sıva Altı Lineer Armatürler

Daha önce de belirtildiği gibi, sıva altı linear aydınlatmaların kullanımı alanın güzelliğini ikiye katlar. Şimdi tavandaki lineer ışığınızın kenarları olmadığını hayal edin. Yani lamba gövdesinden eser yok ve ışık kaynağı sadece çatı yapısı ile bütünleşik olarak görülebilmektedir. Bu, kanatsız veya Trimless sıva altı lineer ışığın avantajları ve güzelliklerinden biridir. Trimless lineer ışıkta, lambanın etrafındaki tüm eklemeler kaldırılarak mekanın aydınlatmasında son derece güzel ve minimal bir görünüm yaratılmıştır. Kanatsız lineer lambanın ışığı, diğer linaer aydınlatmalarla aynıdır ve tek fark, lambanın görünümü ve montaj şeklidir. Kanatsız gömme lineer aydınlatma genellikle dekoratif bir ışık (4 cm genişliği olan kanatsız sıva altı lineer ışık) veya genel bir ışık (6 cm genişliği olan bir kanatsız sıva altı lineer ışık) olarak kullanılır.
Bu ışığın montajı alçıpan yapısının tamamlanmasından önce yapılır. Aslında, Trimless lineer ışıkta, ışığın kenarları ortadan kaldırılmaz aksine ışık kaynağından daha yüksek bir yüksekliğe taşınarak alçıpan arkasına yerleştirilir ve görülmez. Işık ile  kenarları alçıpan arkasına yerleştirildikten sonra ışık ile tavan arasındaki küçük boşluk sıvalanır. Daha sonra tavan yüzeyinin boyanması ile bu boşluk tamamen ortadan kalkar ve ışık tamamen tavan yüzeyi ile bütünleşmiş olarak görülebilir.

Kanatsız sıva altı Linear aydınlatmaların Montaj Şekli (Trimless)

Kanatsız linear aydınlatma, montaj açısından diğer lineer aydınlatmalardan farklıdır. Bu nedenle diğer lineer aydınlatmalardan daha güzel görünür. Trimless lineer ışık, ancak gövde profilinin görünümü açısından diğer sıva altı lineer LED armatürlerden çok farklı değil.

Kanatsız Linear aydınlatmaların Montaj Şekli videosu

Aslında, kanatsız lineer bir ışıkta, lambanın kenarı gövdeden çıkarılmaz, aksine tavan malzemesinin arkasına görülmeyecek şekilde yerleştirilir. Diğer bir deyişle, kenarsız lineer ışık profilinin gövdesi üzerine, alçıpan ve MDF’nin yaygın kalınlıkları ölçüsünde oluklar takılır ve kenarlar projenizin türüne göre, ayrı ayrı ve alete ihtiyaç olmadan olukların her birine yerleştirilir. Bu kalınlıklar 8, 12, 16 ve 20 mm’dir. En yaygın alçıpan kalınlığı 12 mm’dir. Dolayısıyla, ışık kenarını ilgili oluğa, yani 13 mm’lik oluğa yerleştirerek Trimless lineer ışığınız kuruluma hazır hale gelir.

Kanatsız linear aydınlatma montajı alçıpan yapısının tamamlanmasından önce yapılır. Bunun için öncelikle ışık profili yukarıdan alçıpanın metal ızgarasına bağlanır. Daha sonra alçıpan paneller yerleştirildikten sonra kenarlar yüzeye bağlanılır ve son olarak macun ve boya ile tüm oluklar ve belirli noktalar ortadan kalkar ve sadece ışık kaynağı görünür.

Kanatsız sıva altı Linear aydınlatma - ecowat

Sarkıt Linear Aydınlatma

sarkit Lineer Aydınlatma - ecowat

Piyasadaki en popüler ve güzel ışıklar arasında yer alan sarkıt lineer aydınlatmalar da gövde tasarımı açısından diğer yüzey linear aydınlatmalar gibi üretilir. Bu ışıklar, tavan yüksekliğinin yüksek olduğu veya dekoratif bir ışığa ihtiyaç duyulan mekanlarda hem yeterli aydınlatmayı hem de güzelliği sağlamak için kablo askıları veya teleskopik askılar olmak üzere iki tip askı vasıtasıyla tavana asılır. sarkıt kabloyu kullanmak için ışık, asma kabloya paralel olarak yerleştirilmiş bir akım teli vasıtasıyla kurulur. Fakat ikinci durumda ve kablodan daha kalın teleskopik askı kullanmak için akım teli, lambanın içinden geçer ve ayrı bir tele gerek yoktur.

LED sarkıt lineer ışıklar iki kategoriye ayrılır:

Tek yönlü sarkıt lineer ışık:

Bu lambalarda ışık kaynağı lambanın altına yerleştirilir ve ışık, lambanın yan tarafından yere doğru yansır.

İki yönlü sarkıt lineer ışık:

İki yönlü sarkıt lineer ışıklarda,  ışığın üstüne ve altına iki sıra modül yerleştirilir. Böylece bu ışıklar tavanı (uplight) ve zemini (downlight) ayrı ayrı aydınlatma özelliğine sahiptir. Bu olasılık, yukarı veya aşağı doğru yansıyan ışıkların her birini ayrı ayrı açmayı mümkün kılar. Bu ışıklar üzerindeki boşluğu aydınlattığı için genellikle açık renkli veya elemanları ışık radrasyonu ile güzel bir etki gösteren tavanlara monte edilir.

Sıva Üstü Lineer Aydınlatma

Sıva Üstü Lineer Aydınlatma - ecowat

Sıva Üstü Lineer LED aydınlatmalar, ahşap ve metal baffleler arasındaki oluklara veya tavan ve duvara vida ve dübellerle kolayca monte edilir. Sıva üstü lineer LED aydınlatmalar, yeterli ışık lüksünü sağlamak ve ışığı yerleştirmek için duvar içinde bir oluğun oluşturulamadığı veya yükseklik kısıtlamasının sarkıt lineer LED ışıkların kurulumunu engellediği mekanlarda kullanılır. Bu ışıklarda lambanın tüm gövdesi, dekorasyonun bir parçası olarak düşünülür ve görülür. Bu nedenle birçok lineer aydınlatma istenilen mekanın dekorasyonuna adapte edilebilmesi için  özel gövde rengi ile üretilmektedir.Modüler sıva üstü lineer LED ışıkları, tüm geometrik şekillerde uygun ışık akışını sağlayarak özelleştirilebilir.

tekwat modüler lineer ışığın kesit alanının gösterimi

ecowat Lineer Aydınlatma

Lineer armatür nereye monta edilebilir?

Lineer armatürlerin avantajlarından biri, onların çeşitli kurulum yöntemlerine sahip olmasıdır. Bu avantajlar nedeniyle alçıpan içinde, duvar, dolap altı vb. her türlü mekanda kullanılabilir. Belirtildiği gibi, linear aydınlatmalar kuruluma göre aşağıdaki tiplere ayrılırlar:

 1. Sıva altı lineer LED ışık: alçıpan, alçı, raf, MDF vb. içine monte edilmek için kullanılır.
 2. Sıva üstü lineer LED  ışık: Tavana, ahşap baffleler veya metal oluklar arasına veya duvara monte edilmek için kullanılır. Aydınlatma sıva üstü lineer ışık vasıtasıyla en iyi şekilde yapılabilmektedir.

Sıva üstü lineer ışığın baffle ile kombinasyonu

Linear ışıkların ahşap veya metal baffleler arasına monte edilmesi, özellikle ticari alanlarda birçok tasarımcının profesyonelce yaptığı en popüler aydınlatma yöntemlerinden biridir. Dolayısıyla bu ışığı tanımak, aydınlatma tasarımı için masa üzerindeki seçeneklerinizden biri olabilir. Bu tür aydınlatmada sıva üstü lineer ışıklar kullanılmaktadır. Bu ışıklar, vidalar ve rulo tapalar yoluyla bölmeler arasındaki boşluk veya oluklara bağlanır ve daha sonra reflektör ve diğer bileşenler onun içine yerleştirilir.

3. Sarkıt lineer armatür: Normal veya açık tavanlarda sarkıt lamba kullanmak veya yüksekliği yüksek mekanlarda kullanmak için kullanılırlar. Bu ışıklar hem tek yönlü sarkıt lineer ışıklar (downlight) hem de iki yönlü iki yönlü sarkıt lineer ışıklar (Up Light ve downlight) olarak kullanılabilir.

Hangi alanların aydınlatması için lineer armatür kullanılır?

Lineer tavan lambası, duvar lineer lambası, sıva altı lineer lambası ve dekoratıf lineer LED lambası Galeriler, stüdyolar ve kafeler gibi sanatsal ve dekoratif alanlardan ofis alanları, showroomlar, sergiler ve mağazalara kadar çeşitli alanlarda kullanılan en popüler lineer ışıklardır. Bu arada iç mekanın aydınlatması için lineer bir ışık kullanılabilecek durumların çeşitliliği oldukça fazladır. Bu nedenle, iç mekandaki lineer  uygulamalarını birkaç ticari, ofis ve konut sektörüne ayırıyoruz:

Lineer ışıklarla ticari alanı aydınlatmak için ilginç fikirler

Mağazaların, showroomların veya büyük ticaret merkezlerinin lineer ışıklarla aydınlatması, müşterileri çekmede ve sunulan mal ve hizmetler için görsel çekicilik yaratmada çok etkilidir. Ticari alanın lineer ışıkla aydınlatması, genel ve dekoratif aydınlatma veya ikisinin bir kombinasyonunu içerir.

Ayrıca renksel geriverim indeksi 95’ten (CRI>95) yüksek olan bir lambanın kullanılması, mağazadaki malların ve nesnelerin gerçek rengini görünür kılmakta ve bu sayede satın alınan malların renginin değişmesi sorunu müşteriler için ortadan kalkmaktadır. Aşağıda, mağazaların, showroomların ve ticari alanların iç tasarımında lineer aydınlatma kullanmak için ilginç fikirlere odaklanılacak:

 1. Lineer bir ışık kullanarak mağaza veya ticari alandaki müşterileri bir bölümden diğerine ve nihayetinde istediğiniz bölüme yönlendirebilirsiniz, çünkü insanın gözü bilinçsiz olarak çizgileri takip eder ve bu sayede mağazanın en önemli kısmını öne çıkarmış olursunuz.
 2. Yüksek mekanlarda sarkıt lineer aydınlatmaların kullanılması, mağaza ve showroomdaki ürünlerin daha iyi görünmesine ve daha iyi aydınlatılmasına yardımcı olabilir. Bunun için ışığın yeterince yayılması ve dekoratif bir lambanın güzelliği ve zarafetine sahip olması için 6 cm genişliğinde sarkıt lineer armatür kullanabilirsiniz. Mekanınız için özel bir renk seçtiyseniz, dekorasyonunuza özel bir renk ve ışık kombinasyonu eklemek için lineer lambanızı istediğiniz özel renkte sipariş edebilirsiniz.
 3. Showroom ve mağazalar için kare, üçgen, daire gibi geometrik şekiller veya özelleştirilmiş şekiller ile lineer ışıklar kullanabilirsiniz. Bu yöntem, mağazanın çiçeği olarak showroomun merkezinin daha fazla görülmesini sağlar ve geometrik şekiller mağazaya modernlik ve güncellik hissi verir.
 4. Alanın sıvanması henüz bitmediyse ve tavan veya duvar içinde bir oluk oluşturma olasılığı varsa, sıva altı bir lineer armatür kullanmak alanın içinde minimal ve aynı zamanda zarif ve güzel bir etki yaratabilir.
  Daha büyük bir yüksekliği olan mekanlarda, 9 genişliğinde ve iki çizgili gömme lineer armatür satın alarak normal lineer lambadan iki kat daha fazla ışık oluşturabilir ve mekanın aydınlatmasını tam olarak sağlayabilirsiniz. Duvarın içinde bir oluk oluşturmak mümkün değilse, hem sıva üstü lineer LED ışıklar hem de sarkıt lineer LED ışıklar modern ticari alanların aydınlatılmasında en popüler ışıklar arasındadır.
 5. Alanınızın dekorasyonda ahşap bölmeler kullandıysanız, bölmeler arasındaki boşlukta lineer bir ışık kullanınız. Bu ışıkların tavanın ve bölmenin farklı bölümlerine düzensiz yerleştirilmesi, mekanınızın güzelliğini ikiye katlar.

Linear aydınlatmalarla ofis aydınlatmak için ilginç fikirler

Ofis aydınlatmasında aydınlatma tasarımında ve seçiminde dikkat edilmesi gereken çok önemli iki nokta vardır. Birinci nokta, çalışanlar için yeterli aydınlatma oluşturmak, ikinci nokta ise çalışanların göz yorgunluğunu ve baş ağrısını önlemek için titreşimsiz ışık kullanmaktır. Dolayısıyla, linear aydınlatma kullanmak için titreşimsiz ışıklar kullanmanız ve aydınlatma sağlamak için ışık tesisatının yüksekliğine de dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca lineer aydinlatmalar dolaylı ve dağınık ışık nedeniyle göze zarar vermez. Bu nedenle çalışanlar ve ofis ortamında bulunanlar rahatsızlık hissetmezler. Bir ofis alanını aydınlatmak istiyorsanız aşağıdaki noktalara dikkat ediniz.

 1. İstediğiniz ofis alanı büyük bir yüksekliğe veya açık bir tavana sahipse, şüphesiz en iyi aydınlatma seçeneği sarkıt lineer ışıktır. Lineer aydinlatmalar, özellikle modüler lineer ışıklar özel ölçülerde yapılabildiği için, çalışma masalarının uzunluğunu göz önünde bulundurarak, ona göre sarkıt lineer armatür yerleştirebilirsiniz. Böylece çalışma alanı yeterince aydınlatılır ve çalışma masasındaki karanlık noktalar ortadan kalkar. Masanın üst kısmının git gel yeri olmadığı için lamba ile zemin arasındaki mesafeyi diğer mekanlara göre azaltabilirsiniz. Bu mesafeyi azaltarak daha fazla ışık elde edebilirsiniz.
 2. Toplantı masası veya büyük masaları aydınlatmak için masa ölçülerine uygun olarak dikdörtgen veya kare linear aydınlatma kullanınız. Çünkü böylece, tüm masa alanı yeterince aydınlatılacak ve ayrıca müşterileri veya çalışanları karşılama konusunda eşsiz bir etki yaratacaktır.
 3. İstediğiniz alanı tasarlamak için alçıpan tavanlar gibi entegre bir tavan kullanılmışsa, hem yukarıdan hem de aşağıdan aydınlatmaya ve her bir tarafı üst (tavan) ve alt (zemin) alanı aydınlatma kabiliyetine sahip olan iki yönlü sarkıt ışık tercih edebilirsiniz.
 4. Aydınlatılması gereken en önemli bölümlerden biri ofis ünitesinin giriş kısmı veya giriş bankosudur. Çünkü, bir ofisin ilk görünümünü göstermektedir ve ayrıca müşteri çekmede çok etkilidir. Bu nedenle aydınlatmak için mekanın giriş kısmında farklı lineer ışıklar kullanınız. Koleksiyonun organizasyon rengine uygun özelleştirilmiş gövde rengine sahip kenarsız gömme linear aydınlatma  veya sıva üstü lineer LED armatür bu alan için en iyi aydınlatma araçlarından biridir. Ayrıca giriş masasının üst ve alt kısmında veya markanın veya koleksiyonun logosunun çevresinde dekoratif bir etki yaratmak ve masayı mekanın diğer bölümlerinden ayırt etmek için T5 lineer ışıkla gizli ışık (Cove light) kullanınız.

Linear aydınlatmalarla ev aydınlatmak için ilginç fikirler

Evler ve konut alanları lineer armatürlarla aydınlatma için en çekici alanlardan biridir. Linear aydinlatmalar mutfak, oturma odası ve yatak odası dahil evin farklı bölümlerinde farklı şekillerde kullanılabilir. Konut alanının linear aydınlatmalarla güncel aydınlatması için evin her bölümü ayrı ayrı anlatılmıştır.

Lineer ışıklarla mutfak ve yemek odasının aydınlatması

Lineer Armatürler - tekwat aydinlatma

Kuşkusuz mutfak, mekanın güzellik duygusunu aktarma konusunda evin en önemli ve etkili bölümlerinden biridir. Dekorasyon ve onun uygun aydınlatılması da mutfakta çalışmak için konfor yaratmanın yanı sıra güzellik sağlamak için önemlidir. Bu yüzden kadınlar için bir hassasiyet olarak sayılır.

Tezgah üstü de dahil olmak üzere mutfakta sarkıt veya sıva üstü lineer LED armatür  kullanılarak hem alan iyi aydınlatılır hem de mutfağa modern ve güncel bir görünüm kazandırılır. Lineer aydınlatmaların avantajlarından biri, onu mutfak haritasının yönüne ve şekline göre özelleştirilebilmesidir. Örneğin L şeklinde bir mutfakta lineer lambanızı tam olarak L şeklinde sipariş edebilirsiniz.

Yemekten keyif alabilmeniz ve yemeklerin görsel güzelliğini sergilemek için yeterli aydınlatmayı sağlayabilmeniz için yemek alanı aydınlatması için yaklaşık 800 lux aydınlatmaya ihtiyaç vardır. Yemek masasının üst kısmı git gel yapma yeri değil; bu yüzden sarkıt bir ışık kullanıp onu masaya yaklaştırarak masada daha fazla aydınlatma oluşturabilirsiniz. Bu alan için sarkıt lineer aydinlatma kullanmak için iki sıralı ışıklar kullanmadığınızdan emin olun. Çünkü iki sıralı ışıklar kullanırsanız, yemek yerken yüksek ışığı kamaşma ve göz tahrişine neden olur.

Lineer ışıklarla oturma odasını aydınlatmak

Lineer Armatürler - tekwat aydinlatma

Oturma odası bir evin kalbidir. En çok git gel, en çok toplantı ve misafirin en çok bulunduğu yer evin en büyük bölümünde, yani oturma odasında gerçekleşir. Bu alanı aydınlatmak ve güzel bir ışık yaymak için en az 600 ila 700 lüks ışık gerekiyor. Oturma odasına yerleştirilen kanepeler, masalar, sandalyeler, televizyonlar vb. nesnelerin nispeten büyük boyutlara sahip olduğu ve alanın büyük bir bölümünü kapladığı için, minimum alan aydınlatması, kalabalıklaşmayı önleyebilir ve alanı güzelleştirerek daha büyük görünüm sağlayabilir.

Dolayısıyla  sıva altı linear aydınlatma, özellikle kanatsız sıva altı lineer  aydınlatma, oturma odasını aydınlatmak için en iyi seçeneklerden biridir. Bu ışık hem lineer tavan lambası hem de lineer duvar lambası olarak kullanılabilir.

Oturma odasının tavanı çok yüksekse, mekana daha fazla ışık yaymak için 9 genişliğinde ve iki çizgili lineer bir ışık kullanınız.

Ayrıca alçıpan içindeki olukların aydınlatılması veya oturma odasında gizli ışık kullanılması için T5 lineer aydınlatmaların kullanılması şerit hortumlar en iyi alternatiftir, çünkü ışık kalitesi çok daha iyi ve ayrıca daha uzun ömürlüdür.

Lineer aydınlatmalarla yatak odasını aydınlatmak

yatak odasını aydınlatmak - ecowat

Yatak odasını aydınlatmak için genellikle iki tür aydınlatma gerekiyor. Birinci tip, odanızda günlük faaliyet ve çalışmalarınızı yapmanız için kullanılır. İkinci tip, dinlenme ve uykudan önce düşük ve rahatlatıcı bir ışık olarak kullanılan dolaylı ışıktır. İki yönlü sarkıt lineer armatür kullanarak bir lambayla her iki tür ışığı da güzel bir şekilde sağlayabilirsiniz. Bu sayede lambanın alt kısmının aydınlatılması ile genel aydınlatma sağlanır ve uplight açıldığında ışık tavana yayılır ve dolaylı olarak yatak odasını aydınlatır.

Yatağın etrafındaki alanın aydınlatılmasını istiyorsanız, tavandan duvara kadar uzanan ve yatağı aydınlatan sıva altı bir lineer armatür kullanınız. Böylece yatak odanızın aydınlatması hiç olmadığı kadar farklı olacaktır.

Aydınlatma için hangi lineer ışığı kullanmalıyız?

Piyasada birçok lineer armatür çeşidi vardır. Mevcut lineer armatürlerin fiyatı, ışık akısı, renk görünüm kalitesi, performans sistemi, lamba gövdesi ve garantiye göre belirlenmekte ve çok kapsamlıdır ve mimari fikre göre değiştirilebilir. Lineer ışıklarla aydınlatma için doğal olarak öncelikle istenilen mekanın kullanımına dikkat etmelisiniz. İç mekanınızı aydınlatmak için lineer ışıklara ihtiyacınız varsa, piyasadaki en iyi ve en kaliteli ışıklar Zhaga standartlarına sahip modüler lineer ışıklardır.

Modüler lineer armatür nedir?

Lineer Armatürler - ecowat

Modüler lineer armatür, ışığın bir hat üzerinde birbirine bağlanan ve modül adı verilen ayrı panolardan beslendiği bir armatürdür.

Modüler lineer aydınlatmalarda, ışık kaynağının her bir parçası ayrı ayrı değiştirilebilir, bu nedenle ışığın bakımı ve onarımı için tüm ışık kaynağının değiştirilmesine gerek yoktur.

Modüler lineer armatür neden entegre lineer ışıktan veya şerit LED’den daha iyidir?

Çünkü modüler lineer ışıklarda bir çip yakılarak tüm ışık kaynağının değiştirilmesine gerek kalmadan istenilen parçanın kolayca değiştirilebilmesi nedeniyle bu ışıkların bakım maliyeti entegre lineer ışıklara göre çok daha düşüktür. Ayrıca, bu ışıkların kurulum ve bakım işlemleri de kolaydır ve tek bir ışık hattı kurmaya veya değiştirmeye gerek yoktur. Sonuç olarak lineer lambanın ömrü uzar ve daha iyi ışık sağlar.

Modüler lineer ışıkların bakım maliyeti, entegre lineer ışıklardan çok daha düşüktür. Çünkü bu ışıklarda çipin yakılmasıyla ışık kaynağının tamamının değiştirilmesine gerek kalmadan istenilen parça kolayca değiştirilebilir. Ayrıca, bu ışıkların montaj ve bakım işlemleri de kolaydır ve entegre olarak ışık hattı kurmaya veya değiştirmeye gerek yoktur. Sonuç olarak lineer ışığın ömrü uzar ve daha iyi ışık sağlar.

Kalite açısından en iyi lineer armatür hangisidir?

Kalite açısından en iyi lineer armatürler Zhaga standardına sahip olan lineer aydınlatmalardır. Zhaga standardı, linear aydınlatma  modüllerinin boyutlarını denetleyen küresel bir fiziksel standarttır. Zhaga standardına sahip modüller 7 cm katsayılı ölçülerde üretilir ve sabit akım sürücüsü ile çalışmaktadır.

LED ışık sürücülerinin genel kategorisinde, ışıklar ya sabit voltaj ya da sabit akım sürücüsü ile çalışır. Lineer ışıkta sabit voltaj sürücüsü kullanılıyorsa, onu sabit tutmak için elektriksel direnç kullanmak gerekiyor. Sonuç olarak direnç ile akımın bir kısmı, ısıya dönüşür ve bu ısı armatürün bileşenlerine girerek onun ömrünü kısaltır. Ayrıca bu dirençlerden dolayı lineer armatürün başındaki ve sonundaki ışık farklı olabilir ve lamba optik hat boyunca ışık düşüşü yaşayabilir. Her türlü şerit LED bu kategoride yer alıyor.

Sabit akım sürücülü ve modüllü linear aydınlatmalarda artık direnç kullanmaya gerek yoktur. Sonuç olarak, bu ışıklarda ekstra ısı veya ışık düşüşü olmayacaktır. Ayrıca Zhaga standartlı sabit akım modüllerini kullanarak gerekli ışık modülünü dünyanın her yerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Çünkü bu uluslararası bir standarttır ve tüm dünyada tanınmıştır.

LED lineer aydınlatma bileşenleri

Genel olarak, bir LED modüler ışık aşağıdaki bileşenlerden oluşmaktadır:

LED çiplerinin ışık kaynağı olarak yerleştirildiği PCB kartları.Bu modüller, alete ihtiyaç duymadan bağlanabilme özelliği ile itme prizleri vasıtasıyla birbirine bağlanır. Zhaga standart 7, 14 ve 28 cm modülleri genellikle 24 çip ile aydınlatılır.

Lineer Armatürler - tekwat aydinlatma

Lineer ışığın reflektörü veya ısı emicisi Lambanın içini soğutma ve ışığı yansıtmaktan sorumludur. Bu alüminyum parça, modüller ve sürücü armatürün iki tarafına vidalanacak şekilde lambanın içine yerleştirilmiştir. Böylece ışığın  parçalarını tamir etmeniz ve değiştirmeniz gerektiğinde, reflektör kıskaçları sayesinde lamba gövdesinden kolayca ayırıp asabilir ve kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Lineer Armatürler - tekwat aydinlatma

Difüzör, ışık kaynağından kamaşmayı önlemek ve ışığı entegre olarak dağıtmak için lineer ışığın gövdesine ve ışık kaynağının önüne yerleştirilen, genellikle polikarbonattan yapılmış süt rengi bir kapaktır. Lineer bir ışık seçerken, vücut ve cilt için zararlı ışınları önlemek için difüzörü anti-UV olan bir lamba kullanınız.

Lineer Armatürler - tekwat aydinlatma

Bir LED ışığın atan kalbi, sürücüsüdür. Lineer aydınlatmalarda sürücü genellikle gövdenin içinde ve reflektörün arkasında yer alır. Elbette çok ince ışıklarda bu kısmın ışık gövdesinin dışında da yer alması mümkündür ancak bu durumda onun tehlikeli olmamasından ve izole olmasından emin olunmalıdır.

En iyi lineer aydınlatma sürücüleri, titremeyen sürücülerdir. Işığın titremesi insanda baş ağrısına ve gözlerinde yorgunluğa neden olur ve mekandaki insanları rahatsız eder. Titreşimsiz ışıklar hiçbir şekilde gözleri yormaz. Ayrıca, yüksek güç faktörü… ve düşük harmonik bozulma… referans standart olarak özellikle büyük ticari ünitelerde bina standartlarından bazılarıdır ve elektrik şebekesinde herhangi bir bozulma olmaması için ışık sürücünüzün buna sahip olması gerekiyor.

En iyi lineer aydınlatmalar, tamamı alüminyum bir gövde içine yerleştirilen ışıklardır, çünkü alüminyum  ışığın yeterince soğumasını sağlar, sıcaklığını korur ve kontrol eder ve böylece ışığın ömrünü uzatır.

Reflektör, modül, sürücü ve bağlantı kablolarını içeren lineer aydınlatma gövdeleri ile ilgili bir diğer önemli nokta da onların yapısal baskılara karşı yeterli dirençe sahip olmasıdır. Lineer ışığın gövdesi, tavan içinde bulunan alçıpan etrafındaki basıncı nötralize edecek ve gövdenin sıkışmasını ve bunun sonucunda difüzörün çıkıntısını engelleyecek şekilde tasarlanmalıdır. Böylece lineer lambanın ışığı aşağıdan entegre olarak görülebilir.

Örneğin Tekwat lineer aydınlatmaların gövdesinin tasarımında iki adet alüminyum kutu kullanılmaktadır. böylece ışık gövdesine uygulanan ek basınçlar nötralize edilerek mukavemeti korunur. Bu nokta, ışıkta çıkıntıların olmaması için mimarların hassasiyeti üzerine uygulanmıştır.

Lineer Armatürler - tekwat aydinlatma

Modülerin tekwat Zhaga standart modülüyle yapılan yapısı

Tekwat lineer ışıklar, Zhaga standartlı 7, 14 ve 28 cm’lik sabit akım modülleri ile üretilmektedir. Bu modüllerin boyutsal çeşitliliği, Tekwat lineer ışıkların nihai boyutlarının her zaman istediğiniz boyutlara uyum sağlayacak şekilde olmasını sağlamıştır. (maksimum tolerans 3,5 cm). Tekwat sabit akım modüller, OSRAM çipi kullanmanın yanı sıra 95 Lm/W’den daha yüksek optik verimliliği ve 350 ila 450 miliamper arasında sürülebilme özelliği ile her mekanda size uygun ışığı sağlar.

Tekwat lineer ışığın Zhaga standart sabit akım modülleri ile yapılan modüler yapısı, ışık kaybı olmadan benzer lineer ışıklara kıyasla daha iyi ışık verme ve daha az ısı üretme kabiliyetiyle ışığın ömrünün artmasına neden olmuştur.

lineer ışık - ecowat

Daha parlak bir lineer ışığa mı ihtiyacınız var?

Modülerin Ecowat Zhaga standart modülüyle yapılan yapısı

Dekoratif görünümün yanı sıra geniş bir alanı aydınlatan parlak lineer bir ışık kullanmak birçok işverenin ve bina sahibinin isteğidir. Çünkü genel olarak lineer ışığın ışık miktarından çok dekoratif yönüne dikkat ediliyor. Tekwat ürün sepetinde bu sorunu çözecek bir cevap var. Tekwat yüksek yoğunluklu modülleri bu sorunun çözümüdür. Genel tekwat lineer ışık serisinde, Tekwat lineer lambanın her bir metresi, metre başına yaklaşık 32 watt tüketir. Ancak tekwat yüksek yoğunluklu modüllerle tüm stanartlara uyarak 45 watt güç ve watt başına 4300 lümen ışık akısına sahip bir ışık kullanabiliriz.

Modülerin Ecowat Zhaga standart modülüyle yapılan yapısı

Lineer armatür sipariş ederken dikkat etmeniz gereken ipuçları

1- 90’dan fazla CRI (CRI>90)

Lambanın ışık çıkışının kalitesi ile ilgili önemli noktalardan biri, lineer ışıktan gelen ışık çıkışının renksel geriverim indeksi veya CRI’sidir.

Renksel geriverim indeksi, lambanın ışığı altındaki nesnelerin renginin, güneş ışığı altındaki gerçek renklerine olan benzerlik derecesini gösterir. Lineer aydınlatmalar, mimari tasarımcılar ve aktivistler arasında en popüler ışıklardan biri olduğu için, renk geriverimi de dahil olmak üzere her yönden onların beklentilerini karşılayabilmesi önemlidir. Bu nedenle, en iyi lineer aydınlatmalar, kaliteli çipler kullanılarak 90’dan hatta 95’ten daha yüksek bir renksel geriverime sahip olanlardır

2- Titreşimsiz ışık

İlkeli ve modern aydınlatmada bir diğer önemli faktör de ışıkların titreşimsiz olmasıdır. Çünkü titreme göz yorgunluğuna ve baş ağrısına neden olur. Bu nedenle  linear ışıklarla aydınlatılan mekandaki kişilerin kendilerini hiçbir şekilde yorgun veya rahatsız hissetmemeleri önemlidir. Piyasadaki eski linear aydınlatma, bu ışıkların titreşen ve geleneksel örneklerinden biridir.

3- Optik hat boyunca ışık bütünlüğü

Linear aydınlatmalarla ilgili en önemli konulardan biri, optik hat boyunca ışık bütünlüğüdür. Koyu ve parlak noktaların olmaması ya da ışık renginin tekdüzeliği lineer ışık aydınlatmanın güzelliğini ve zarafetini artıran en önemli noktalardan biridir. Bu amaçla, 45’lik kesmelerde doğru bir şekilde kesilmeli ve SDCM indeksi 3’ten küçük olmalıdır. Böylece hiçbir çip veya modül, ışığın diğer bölümleriyle, birkaç yüz metre uzunluğunda sürekli bir çizgide bile herhangi bir renk veya ışık farkı olmaz.

Lineer aydınlatmaların tamiri ve bakımı nasıldır?

Bu bölüm, modüler linear aydınlatmaların avantajlarının belirgin olduğu bölümdür. Eski ve geleneksel lineer ışıklar veya LED dizilerini onarmak ve bakımını yapmak için tüm ışık kaynağının ve bazen de lambanın tamamen değiştirilmesi gerekiyordu. Ancak modüler lineer aydınlatmalarda herhangi bir sorun olması durumunda sadece hasarlı veya yanmış kısım değiştirilir ve tamir ve bakım masrafları önemli ölçüde azalır.

Modüler lineer aydınlatmalarda bir modülün yanması durumunda, aynı modül alet yardımı olmadan diğer modüllerden ve bir tornavida ile reflektör gövdesinden kolayca ayrılır ve sonra başka bir standart Zhaga modülü ile değiştirilebilir. Bu aynı zamanda lineer aydınlatmaların diğer parçaları ve cihazları için de geçerlidir ve her parça, hatta ışığın sürücüsü bile kolayca ayrılabilir ve değiştirilebilir, çünkü tüm kablo bağlantıları soket veya butonlar ile yapılır ve kolayca ayrılır.

Lineer ışığın parlaklığı ne kadardır?

ve daha iyi tahmin edebilmek için tekwat modüler lineer aydınlatma ve Dialux eklentisi yardımıyla mekanın aydınlatması simüle edilmiştir. Bu simülasyonda ortalama genel aydınlatma sağlamak için yaklaşık 500 lux miktarında aydınlatma oluşturmak için 4 cm uzunluğunda 3 cm genişliğinde ve 3 cm yüksekliğinde bir oda düşünülmüştür. Dikkat çeken nokta, bu simülasyonda kullanılan tüm örneklerin sıva üstü lineer aydınlatmalar olması ve sarkıt lineer ışıklar vasıtasıyla ışık kaynağını zemine yaklaştırarak yüzeyde daha fazla aydınlatma yaratılmasının mümkün olmasıdır.

İlk fotoğrafta 500 lux miktarındaki alanı aydınlatmak için 6cm genişliğinde ve 3.5 cm uzunluğunda lineer ışık kullanılmıştır.

چراغ-خطی-3متر-و-نیم-برش-6-1
چراغ-خطی-برش-۹-تک-لاین-۳-متر-و-نیم
خطی-برش9-دو-لاین-دو-متر

İkinci fotoğrafta da ilk fotoğrafa benzer 3.5cm uzunluğunda ve 9cm genişliğinde sıva üstü lineer LED ışık kullanılmış. Tek hatlı profil 6 ve profil 9 lineer ışıklarda ışık kaynağının türü ve sayısı ile güç kaynağının aynı olduğu için her iki ışık da aynı parlaklık seviyesini yaratmıştır. Bu iki ışık arasındaki fark, yayılan ışık miktarıdır. Profil 9 lineer aydınlatmalarında, ışığın yayıldığı kesit alanının daha büyük olduğu için alana daha fazla ışık yayılır, ancak ışığın yoğunluğu daha büyük bir yüzey üzerinde yayıldığı için  daha az görünür.

Üçüncü fotoğrafta, 500 lux miktarındaki odayı aydınlatmak için 2 metre uzunluğunda bir profil 9 linear aydınlatma kullanılmaktadır. Bildiğimiz gibi, çift hatlı kesim 9 lineer ışıklarda iki sıra modül yan yana kullanılır ve bu nedenle ondan yayılan ışık, tek hatlı profil 9 ve kesim 6 lineer ışıklardan daha fazladır. Dolayısıyla bu ışıktan daha az miktarda kullanılmıştır.

Dikkat çeken nokta şudur ki çift hat lineer ışıklar- profil 9  yaydıkları büyük miktarda ışık nedeniyle, insanın gözünü kamaştırmamak için yüksekliği 3 metreden fazla olan mekanlar için uygundur.

Tekwat modüler lineer aydınlatmalar ile uygulama projeleri

İdeal ışığın miktarı ve kalitesi, özelleştirme yeteneği ve çeşitli kurulum türleri, mağaza ve ofislerden konut alanlarına kadar tüm mekanlarda lineer armatürlerin kullanılmasını sağlamıştır. Bu nedenle tekwat lineer armatürler tüm ticari, ofis ve konut alanlarında kullanılmış ve üretildiği andan itibaren farklı projelerde birçok kez iç tasarımcılar, mimarlar, işverenler ve aydınlatıcılar tarafından karşılanarak uygulanmıştır.

Lineer Armatürler - tekwat aydinlatma

Tekwat wat lineer projeleri hakkında daha fazla fotoğraf için aşağıdaki butonlara tıklayınız.


Lineer aydınlatma siparişi ile üretim ve kurulumu arasındaki zaman aralığı

Çiplerin lineer ışık modülüne yerleştirme şekli

Tekwat ‘ın atan kalbi olan fabrikada, aydınlatma parça ve ekipmanlarının en kısa sürede tedariği için tüm çabamızı sarf etmekteyiz. Bu, ışığın son teslim süresi hakkında endişelenmeden projenize göre istediğiniz aydınlatma sistemini seçmenize olanak sağlamıştır. Bu, tam anlamıyla mümkün olan en kısa sürede aydınlatmadır.

Tasarımcılar, inşaatçılar, mimari ve dekorasyon aktivistleri için önemli noktalardan biri, bir ışığın sipariş edilmesi ile alınması ve takılması arasındaki zaman aralığıdır ve bu da endişeye neden olabilir. Çünkü, piyasadaki ışıkların birçoğu yerli imkanlarla üretilmediği için parça temini açısından zaman alabilir. Bu arada, İran’da Zhaga standardına sahip ilk lineer modülleri üreticisi olan tekwat, lineer armatür modülleri tedarik etme konusunda sizin işinizi kolaylaştırmıştır. Modül, gövde ve difüzör dahil tüm linear aydınlatma cihazları tekwat fabrikasında üretilmektedir ve bu nedenle lineer bir ışık siparişi ile parçalarını üretmek ve tedarik etmek arasındaki zaman aralığı büyük ölçüde azalır ve ihtiyacınız olan lineer ışığı istediğiniz gibi kolayca ve en kısa sürede alabilirsiniz. Bu sorun, ışığın üretim hızı ve özelleştirilmesiyle ilgili tüm endişeleri çözecektir. Örneğin 10 metrelik lineer ışığı aydınlatmak için ihtiyaç duyulan lineer modüller 3 dakikadan daha kısa bir sürede üretilir. Dolayısıyla size özel lineer ışığınız kısa sürede yapılabilir.
Lineer aydınlatmaların tanıtım, montaj, onarım ve bakımıyla ilgili yazısının tamamı tekwat editör ekibi tarafından hazırlanmıştır. Umarız bu makale sizin için faydalı olmuştur. ‘Kendi lineer ışığını kendin yap’ sayfasından güvenli ve rahat bir satın alma işlemi gerçekleştiriniz.

Lineer armatürlerin fiyatının hesaplanması ve tahmini

Lineer armatür, aydınlatma piyasasındaki en modern ışıklardan biridir. Bu nedenle mimarlar, tasarımcılar, inşaat yöneticileri, işverenler veya satın alma yöneticileri bu ışıklara çok aşina ve aydınlatma piyasasındak farklı fiyatları olmasını biliyor olabilirler. Bu arada, lineer aydınlatmaların şekil ve uzunluğa göre özelleştirilmiş doğası nedeniyle, bu ışıkların fiyatının nasıl hesaplanacağı her zaman zor olmuştur. Bu yazıda istediğiniz lineer ışığın fiyatını basit bir hesapamayla ve kolayca tahmin etmeniz için bu ışıkların fiyatının nasıl hesaplanacağını analiz ettik.

Lineer ışıkların fiyatını etkileyen faktörler

 • Lineer ışıkların montaj şekli
 • Lineer ışıkların boyutları
 • Lineer ışığın işlev sistemi

Genel olarak, modüler linear aydınlatmaların fiyatı, LED dizilerinden ve modüler olmayan linear aydınlatmalardan daha yüksektir. Bunun nedeni, bu ışıkların daha uzun ömürlü olması ve modüler lineer ışıklarda her bir parçanın ayrı ayrı ayrılıp değiştirilebilmesi nedeniyle bakım maliyetlerinin azalmasıdır.

Bu arada, modüller ve sabit akım sürücüsü ile modüler lineer aydınlatmalar, modül ve sabit voltaj sürücülü modüler lineer ışığa kıyasla daha pahalıdır. Çünkü sabit akım lineer ışıkta modül kartı üzerinde artık elektriksel direnç yoktur. Dolayısıyla daha az ısı üretmenin yanı sıra lambanın başındaki ve sonundaki ışık hiçbir zaman farklılık göstermez. Fakat sabit voltajlı lineer ışıkta çok daha fazla enerji kaybı vardır ve yüksek uzunluklarda yüksek dirençlerden geçmesi nedeniyle ışığın yol üzerinde kademeli olarak düşmesi olasıdır.

Lineer aydınlatmaların işlevindeki diğer bir fark, modül hatlarının sayısı ve nasıl yerleştirilmesi ile ilgilidir. Bazı lineer ışıklarda, daha fazla ışık üretmek ve normalden iki kat daha fazla ışık yaymak için iki sıra çip ve modül yan yana ve paralel olarak kullanılır. Bu çift hatlı lineer aydınlatmalar diğer lineer aydınlatmalara göre daha yüksek bir fiyata sahiptir; ancak iki lineer lambanın ışığını tek lambada sağlamak amacıyla çok fazla ışığa ihtiyaç duyan mekanlar için oldukça işlevsel ve ekonomiktir.

En ucuz ve en pahalı lineer armatürler nelerdir?

En ucuzu:

Genel olarak lineer LED ışıklar arasında en ucuzunun LED dizileri veya LED dizilerine benzer performans sistemi ile çalışan ışıklar olduğu söylenebilir. Bu ışıkların avantajı düşük fiyatlarıdır. Ancak kötü kalite ve ışık kaybı, dizilerin hareket etmesi nedeniyle aydınlatma ilkelerine uyulmaması, düşük ışık, düşük ömür boyu, temiri ve değiştirilmesinde zorluk ve yüksek maliyet gibi sorunları var.

En pahalısı:

En pahalı linear aydınlatmalar, sabit akımlı modüler linear aydınlatmalardır. Bu ışıkların içinde akıllı ışık kontrolü için RGB teknolojisi ve Dolly sistemi kullanılmaktadır. Genel olarak, bu lineer ışıklar akıllı sistemlerde çalışarak hem mekanın güzelliğini ikiye katlar hem de süper profesyonel bir aydınlatmanın tüm ihtiyaçlarını karşılar. Genel olarak sabit akım modüler lineer aydınlatmaların piyasadaki en iyi lineer ışıklar olduğu söylenebilir.

Lineer ışığın nihai fiyatı nasıl hesaplanır?

Burada lineer aydınlatma üreticileri iki kategoriye ayrılır. Birinci kategori, lineer ışığı özelleştirme yeteneğine sahip değildir ve bu ışığı yalnızca belirli boyutlarda sağlarlar. Bu linear aydınlatma modelinin satın alınması, halojen gibi diğer lambaları satın almaya benzer ve hesaplamaya gerek yoktur.

İkinci kategori de çoğunlukla mimar ve tasarımcıların aydınlatma projeleri için onlara başvurduğu üreticilerdir. Bu üreticiler lineer ışığı size özel ölçülerde üretirler. Genellikle, bu lineer aydınlatma üreticileri, ışığı uzunluğuna göre fiyatlandırır. Bu, açıklanan fiyatın  istediğiniz ışığın her bir metresi ile ilgili olduğu anlamına gelir.
Bu durumda nihai fiyatı almak için yeter ki birim fiyatı istediğiniz boy ile çarparak özel ışığınızın son fiyatını biliniz.

Lineer ışığın özelleştirilmesi onun fiyatını etkiler mi?

Genellikle, tekwat gibi lineer aydınlatma üreticileri, lineer ışığı herhangi bir ekstra maliyet eklemeden ihtiyaçlarınıza göre özelleştirir. Örneğin kare şeklinde 4×4 metrelik 16 metre bir lineer aydınlatma ile uzun bir 16 metrelik lineer aydınlatma arasında fiyat farkı yoktur. Ancak bazı lineer aydınlatma tedarikçileri, özel yapım ışık bağlantıları için sizden ek bir ücret talep edebilir.

Lineer aydınlatmalar nereden sipariş edilir?

LED lineer aydınlatmalar farklı piyasalarda farklı şekillerde, yüzyüze veya online olarak çeşitli web sitelerinde satılmaktadır. Farklı kullanım ve niteliklere sahip farklı lineer aydınlatma türlerini görebilirsiniz.

Örneğin İstanbul’da yaşıyorsanız, aşağıdaki adresten mağazamıza başvurabilirsiniz:

Halil Rıfat Paşa Mah. Yüzer Havuz Sok. Perpa Ticaret Merkezi A Blok K :8   No:763.Şişli/İSTANBUL

Lineer bir ışık satın alınmasında önemli olan nokta, bu ışığın sipariş edilebilme özelliğine sahip olmasıdır. Diğer bir deyişle ışığın en büyük avantajı onun istediğiniz ölçü ve ebatlarda yapılabilmesidir. Bu nedenle, belirli bir şekle veya belirli bir uzunluğa sahip bir ışık istiyorsanız, benzer bir örnek aramanız biraz zaman alabilir. Ama en azından ışığın montaj ve ölçü planını, montaj yerinin fotoğrafını veya mekanın 3 boyutlu modelini hazırlayıp satıcıya ileterek istediğiniz lineer ışığa daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Lineer aydınlatma sipariş etme ve satın almanın en kolay yollarından biri, onun çevrimiçi (online) olarak sipariş etmesidir. Sipariş ettiğiniz lineer ışığa erişim hızı sizin için çok önemliyse, alan haritanızı gecikmeden lineer ışık üreticisi grubunun teknik mühendislerine gönderebilirsiniz. Böylece lambanızın nihai tasarımını size en kısa sürede gönderilir ve sipariş ettiğiniz ışık, üretim sürecine girilir.

Danışmanlık ve lineer aydınlatma alımı konusunda aşağıdaki telefon numarasından bizimle iletişime geçebilirsiniz. (0212-2115000)

Yaygın sorular

LED lineer aydınlatmalar, diğer lineer aydınlatmalara veya geleneksel eski ve floresan lambalara kıyasla daha fazla ışık akısı, daha iyi üretim kalitesi, daha güzel efekt ve daha uzun ömre sahiptir ve her boyut ve şekilde sipariş edilebilir. Bu açıdan bakıldığında, bu ışıklar her türlü inşaat projesinde kullanılabilecek çok çeşitliliğe ve esnekliğe sahiptir.

Lineer armatürler kuruluma göre, sıva altı lineer armatürler, sıva üstü lineer armatürler ve sarkıt lineer armatürler olmak üzere üç kategoriye ayrılır. Sabit akım modüler lineer aydınlatmalar, sabit voltajlı modüler lineer aydınlatmalar ve modüler olmayan lineer aydınlatmalar performans sistemine göre lineer aydınlatmaların türlerini oluşturur.

Sabit akımlı modüler lineer aydınlatmalarda, modüler olmayan lineer aydınlatmaların aksine her parça ayrı ayrı değiştirilebilir. Kalite açısından da modüler lineer aydınlatmalar, modüler olmayan lineer aydınlatmalara veya LED şeritlere göre çok daha yüksek bir kaliteye sahiptir. Ayrıca sabit akımlı modüler lineer ışıkta, sabit voltajlı lineer ışıktan farklı olarak modüllerde direnç kullanılmaz. Bu nedenle sabit akımlı lineer  aydınlatmalar daha az ısı üretir ve ışık kaybı yaşamaz.

Lineer bir ışık sipariş etmek için, ışığın haritasını üreticiye sunabilirsiniz. Böylece armatür, nihai boyutları belirledikten sonra üretilerek monte edilir. Haritanızı WhatsApp üzerinden +905012281003Send it to the phone number and wait for the response of our colleagues.

Toggle content goes here, click edit button to change this text.

has been added to your cart:
Checkout