Mağaza aydınlatma - ecowat
Mağaza aydınlatma - ecowat

Mağaza aydınlatma ve ticari merkezlerin aydınlatma çeşitleri

Günümüzde çeşitli ürün piyasasındaki rekabetin artması, pazarlama ve satış süreçlerinin ilerlemesi ve profesyonelleşmesinin yanı sıra mekan dekorasyonunun müşteri psikolojisi üzerindeki etkisinin öneminin artmasıyla birlikte mağaza aydınlatması ve mağaza ışıkları giderek daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Araştırmacıların istatistiklerine  göre, kaliteli bir mağaza aydınlatması, mekanda çekici bir atmosfer yaratmada o kadar etkili olabilir ki satışlarınızı katlayabilir. Dolayısıyla işletmenizi geliştirmek, ürünlerinizi daha iyi görünür kılmak ve mağazanızı, showroomunuzu veya galerinizi farklılaştırmak ve  mağaza aydınlatması, vitrin aydınlatması veya genel olarak raylı ışıklar, sıva altı tavan ışıkları, lineer ışıklar veya vitrin ışıklarıyla mağazanızı kaliteli bir şekilde aydınlatmak istiyorsanız; bu makalenin sonuna kadar bizimle kalınız.

Mağaza aydınlatmasının önemi nedir?

Mağazanın aydınlatması farklı açılardan önemlidir. Ticari ışıkların ilk görevi, mekanı mağaza veya sergideki tüm ürünlerin düzgün bir şekilde görülebileceği şekilde aydınlatmaktır. Bu görünürlük, Lux ile ifade edilen mağazadaki ışık miktarına bağlıdır. Mağazanın tipine ve kullanımına göre farklı bölümlerde 600 lux’ten 1500 lux’e kadar aydınlatma sağlanabilir.

Mağaza için kullanılan ışıkların ikinci görevi, ürünleri öne çıkarmak ve müşterinin dikkatini tam olarak çekmektir. Örneğin mağazadaki vitrin ışığı, vitrini tamamen aydınlatarak müşterilerin tüm dikkatini çeker. Bu, yoldan geçen birini müşteriye dönüştürerek mağazanza getirmenin ilk adımıdır. Mağazanın içinde de raylı ışık, sıva altı ışık, çoklu ve lineer aydınlatma dahil olmak üzere farklı ışıklar, farklı ürünlere dikat çeker ve onların önemini ikiye katlar. Bu yüzden mağazada kullanacağınız ışık, tüm bakışları ürününüze çekecek şekilde olmalıdır.

Mağazanın aydınlatılması için kullanılan ışıkların üçüncü görevi ise dekoratif olması ve mekanın dekorasyonunu etkilemesidir. Mağaza dekoru için kullanılan ve sözde dekoratif olarak adlandırılan ışıklar mekanın aydınlatmasına etkisinin dışında, farklı bölümlerin aydınlatma seviyelerinde kontrast yaratarak tüm bakışları istenilen noktalara çeker. Ayrıca lineer ışık gibi dekoratif bir ışık kullanarak, müşterileri istediğiniz gibi mağazanın bir noktasından diğer noktalarına gitmeye yönlendirebilirsiniz.


WhatsApp'ta katalok ve fiyat listesinin alınması


  Mağaza aydınlatma çeşitleri ve mağaza ışıklarının satın alınması

  Bildiğiniz gibi tavan lambaları, vitrin ışıkları, duvar ışıkları ve dekoratif ışıklar dahil olmak üzere mağaza lambaları çok çeşitlidir ve farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Mağazada kullanılan ışık türleri şunları içerir: raylı ışıklar, 5 watt tan 60 watt a ve 100 watt’a kadar sıva altı tavan ışığı, tekli, ikili ve üçlü sıva altı ışıklar, lineer ışıklar, LED panel ve bazı durumlarda LED projektör. Bu bölümde bu ışıklardan ve mağaza ışıklarının nasıl satın alınacağından bahsedeceğiz.

  Sıva Altı mağaza ışıkları

  Sıva altı lambalar, aydınlatma sistemlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu ışıkların önemi, mekanı bütünleştirmesi ve daha az yer kaplamasıdır. Böylece mağazanın görünür kısmında ışıkla kaplanan en küçük alanda aydınlatma sağlanabilir. 5 watt’tan 60 watt’a kadar her türlü yuvarlak sıva altı ve halojen tip ışık, sıva altı lineer ışılar, Darklight (Laser Blade) ve sıva altı çoklu ışıklar mağazada kullanılan sıva altı ışıklardır.

  AR111 mağaza aydınlatması

  Tekli, ikili, üçlü ve genellikle modüler sıva altı lambalar, ticari mekanlar ve mağazalar için Downlight aydınlatma armatürleri arasında en popüler ve modern sıva altı LED ışıklardır. Bu tür armatürler tekli, ikili, üçlü ışık, sıva altı modüler ışık, sıva altı mağaza aydınlatması veya sıva altı AR111 armatür gibi farklı isimlerle bilinmektedir. Bu isimlendirmedeki 111 sayısı, bu lambanın 111 mm çaplı kesimini ifade eder. Bu ölçü mağaza sıva altı ışıkların kullanılmasında bir standart olarak kabul edilir. AR mağaza ışığının çoklu çerçeveleri içindeki her bir modül veya lamba, çerçeve içinde dönebilme özelliğine sahiptir. Bu ışığın renksel geriverim indeksi 95’ten fazladır ve nesneleri net ve şeffaf hale getirir. AR111 sıva altı ışığın kaliteli ışığı, aynı zamanda onu mağaza aydınlatması için en iyi seçeneklerden biri yapmıştır.

  Sıva altı Tekwat mağaza ışıkları 25 W ve 35 W güçlerde modüler formda, tekli, ikili ve üçlü çerçeveler ve 5 yıl koşulsuz garanti ile sunulmaktadır. Fiyatı görmek ve satın almak için aşağıdaki linke tıklayın.

  Raylı armatür


  Mağaza için uygun raylı armatürler işletme ve mağaza sahipleri arasında popülaritesi her geçen gün artan ışıklardan biridir. Raylı lambaların mükemmel ışığı, istenilen alanda hareket edip dönebilmesi ile birlikte bu lambaların farklı dekorasyonlarda kullanılmasını mümkün kılmaktadır. Raylı ışıkların çeşitliliği, bu ışığın farklı ticari alanlarda kabul görmesinin bir başka nedenidir. Örneğin, ışık kaynağının göz kamaştırmadığı lensli ray armatür, raylı ışık türlerinden biridir.
  Raylı armatür, ışığı istediğiniz ürüne odaklamak, mekanın mimari konseptinden yola çıkarak dekoratif bir mekan yaratmak ve mekanınızın güzelliğine katkıda bulunmak için kullanabileceğiniz bir ışıktır. Raylı ışık raf ve raf üstü, vitrin, ana mekan, duvar ve tavan gibi farklı mekanlarda kullanılır.

  Lineer armatür

  Lineer armatürler sade, güzel ve modern görünümleriyle aydınlatma yaparken sizin kozunuz olabilirler. Bu ışıklar ihtiyaçlarınıza göre farklı tip ve boyutlarda üretilerek sıva altı, sıva üstü ve sarkıt olarak her mekana monte edilebilir. Lineer ışık hem genel ışık hem de dekoratif ışık olarak kullanılabilir. Lineer ışığı mağazada kullanmak için onu mağazanızın ortasına yerleştirebilirsiniz ya da farklı bölümleri bu ışıklarla aydınlatabilirsiniz. Lineer ışığın uzunluğu ve geometrik görünümü, insanın gözünü mağazanın veya ticaret merkezinin farklı bölümlerine yönlendirebilir.

  Uygun ve kaliteli bir mağaza ışığının özellikleri nelerdir?

  • Yeterli ışık sağlar ve tam olarak istenilen yere yansır.
  • Enerji tüketimi düşük ve verimi yüksektir.
  • Mağazadaki en doğal ve gerçek renkleri göstermek için renksel geriverim indeksi veya CRI 90’ın üzerindedir.
  • En az enerji israfına sahip olması için güç faktörü 0,95’ten yüksektir.
  • Geçerli satış sonrası servis ve garantisi vardır.

  Vitrin aydınlatması ve uygun bir vitrin ışığı seçimi neden önemlidir?

  Müşteriyi memnun etmek ve satışları artırmak için mağazanın aydınlatılması ne kadar önemliyse, vitrin aydınlatması ve uygun bir vitrin ışığı seçimi de yoldan geçenleri mağazaya çekmek için önemlidir. Müşterilerin mağazanızla ilk karşılaştığı sahne olan vitrininizin aydınlatması uygun ve doğru değilse işiniz, gereken refahı bulamaz.

  Aşağıdakiler, dış aydınlatmayı mağazanız için önemli kılan (ve sizin için de önemli olması gereken) üç husustur:

  • Daha fazla müşteri çeker
  • Müşterilerin mağazada daha fazla zaman geçirmesini sağlar
  • Maliyetlerde tasarruf yapar

  Doğru aydınlatma ve ortamla ayrım ve kontrast oluşturmanın, kullanılan ışık miktarı ile ters bir ilişkisi olabilir. Bazen az ışıkta bir logo veya yazı kullanmak gündüz vakti onun güzel görülmesini sağlar.

  Çoğumuz işletme sahibi olarak mağazamızın dışındaki işaretler ve tabelaların aydınlatması konusunda çok hassas ve titiz davranmıyoruz ve bazen en iyi ve en güzel işaretler ve tabelaların bile doğru yerde bulunmadan ve yeterli ışık olmadan işimizi etkilemeyeceğini unutuyor gibiyiz. Vitrin aydınlatmasında dikkat etmeniz gereken konuları aşağıda size sunuyoruz.

  Mağazanın farklı bölümlerini aydınlatırken hangi hususlara dikkat etmeliyiz?

  • Uygun aydınlatma ile ürünlere vurgu yapmak

  Sadece mağazanın iç aydınlatmasını iyileştirerek satışlarınızda çok fazla değişiklik bekleyemezsiniz. Satış için odaklandığınız en önemli ürünler üzerine aydınlatma yapmakla müşterilerin dikkati bu ürünlere çekilir. Bu arada önemli olan nokta ortam ile ışık kontrastı oluşturmaktır. Vurgu aydınlatması, bir ürünü mağazanızdaki diğer ürünlerden görsel olarak farklı kılar. Bir ürün üzerinde daha fazla ışık,  o ürünün müşterinin gözünde parladığı anlamına gelir.

  • LED lamba ve ışıkların faydalarını ihmal etmeyin

  LED ışıklar bugün eskisinden çok daha düşük bir fiyata mevcuttur. Bu ışıklar, görünür spektrumun tüm renklerini üreterek mağazayı görsel olarak güzelleştirebilir. Bunun yanı sıra LED ışıklar programlanabilir ve kontrol edilebilir. Bu ışıkları istediğiniz gibi programlayabilirsiniz. Bu lambaların ışığı otomatik olarak artar ve azalır, müzikle birlikte  ışık dansı edebilir ya renk değiştirir. Farklı bir alışveriş deneyimi yaratmak için LED teknolojisinden yararlanınız..

  • Doğru havayı (ruh hali) seçiniz

  LED ışıkların rengini planlama ve seçme imkanı, aydınlatmanızın havasını değiştirerek müşterileri ve yoldan geçenleri etkilemenizi sağlar. Renklerin müşteriler üzerindeki etkisini anlamak ve mağazanın aydınlatması için doğru renk sıcaklığını seçmek, müşterilerin mağazanıza akın etmesini sağlayacaktır.

  • Kaliteli ışık seçin

  Mağaza ışıklarını ürünün gerçek rengine göstermesine göre seçiniz. Ürünün gerçek rengi terim olarak o ürünün güneş ışığı altında gördüğümüz rengine denir. Kullandığımız ışığın renksel geriverim indeksi (CRI) ne kadar yüksekse, çıkan ışığın kalitesi de o kadar yüksek olur. Işık kalitesi yalnızca CRI ile sınırlı değildir. Renksel geriverim indeksi yüksek olan ve aynı zamanda daha düşük bir kamaşma yapan bir ışık kaliteli bir aydınlatma yapar.
  Kaliteli ışık, mağazanızdaki müşterilerin alışveriş deneyimini geliştirir. Düşük tüketim ve yüksek renksel geriverim indeksine sahip LED ışıklar, mağaza aydınlatması için en iyi seçenek olarak sayılır.

  • Vitrin aydınlatmasının maliyeti

  LED ışıkların enerji tüketimi düşüktür.  Bu ışıkların enerji tüketimi ve bakım maliyetlerinde sağladığı tasarruf o kadar fazladır ki bu lambaların kullanımı bir nevi yatırım sayılabilir.

  Dimmerler vitrinin ışığını arttırıp azaltmanızı ve istediğiniz seviyeye getirmenizi sağlar. Ayrıca dimmerler optimum elektrik tüketimine neden olur ve uzun vadede mağazanızın maliyetlerini büyük ölcüde etkiler.

  Aydınlatmanın satış üzerine etkisi

  Bir şeyi sadece duymakla size kanıtla kanıtlamak arasında büyük bir fark vardır. Aydınlatmanın satışlara etkisinin yüksek olduğu söylendiğinde bunu kabullenmek o kadar da zor değil. Biri iyi diğeri kötü olmak üzere farklı aydınlatmaya sahip benzer iki mağazanın performansının birbirinden çok farklı olacağı kesinlikle hepimiz için açıktır. Ancak size mağaza aydınlatmasındaki farklılığın mağaza satışlarında %12’lik bir fark yarattığını bilimsel bir araştırmanın kanıtladığını söylesek, o zaman bu konu apaçık bir argüman olmaktan çıkıp inkar edilmesi mümkün olmayan bilimsel bir gerçeğe dönüşecektir.

  TV reklamları, indirim festivalleri, mağaza konumu, mevsimsel zaman, insanların satın alma gücü ve enflasyon gibi ekonomik faktörler ve hatta hava durumu da dahil olmak üzere bir koleksiyonun satışını birçok faktör etkiler. Ancak aydınlatmanın mağazanın satış miktarı ve gelirindeki rolü nasıldır?

  Son zamanlarda tüm mağazaların aydınlatma sistemini LED ışıklara çeviren M & S mağazalarının icra müdürü Matish Datta, bu ışığın satışları artırma açısından karlılığının daha önce LED ışıkların finansal faydaları olarak bahsedilen  tasarruf ve onarım maliyetlerini azaltmaktan çok daha fazla olduğuna inanıyor. Ancak yine de aydınlatmanın özellikle de CRI’yı yüksek olan aydınlatma ürünleri olmak üzere satışlar üzerindeki etkisi konusunda araştırma yapılması gerekiyor.

  Mağazanın büyüklüğüne göre aydınlatma türleri

  1. Küçük mağazaların aydınlatılması İlk aydınlatma türü küçük dükkanlar için tanımlanmış olup, süpermarket, hırdavatçı ve restoran gibi işletmeler için idealdir. Bu işletmeler özel hizmetler veya ürünlerinde indirimler sunma arasında rekabet eder.Bu işletmelerde aydınlatmanın görevi müşteri çekmek değil, aksine  müşterilerin mağazayı iyi ziyaret edebilmesi ve ihtiyaçları olan malzemelerini almaları için mevcut tüm noktalara en uygun ışığı sunmaktır. Bu mağazalarda daha çok genel aydınlatmaya odaklanılmalı ve vurgulu aydınlatmaya gerek yoktur.
  2. Orta mağazaların aydınlatılması Giyim mağazaları, güzellik salonları, mobilya sergileri ve diğer perakendeciler ikinci aydınlatma kategorisindedir.Bu kategorideki en önemli konu, genel ve vurgulu aydınlatma arasındaki dengedir, çünkü bu tür perakendeciler doğrudan son müşteriyle ilgilenir ve müşterilerinin dikkatini mal veya hizmetlerine yönlendirmesi gerekiyor.Belirtildiği gibi genel aydınlatma vurgulu aydınlatma ile uyumlu olmalıdır. Satıcının kararına göre mağazanın veya eşyanın bir bölümünde aydınlatma vurgusu daha fazla olmakla birlikte gerekli aydınlatma eşyanın çevresinde de sağlanmalıdır.Daha şık bir ortam yaratmak için aydınlatma cihazlarının bir parçasının belirgin olmamasında fayda var. Bunun için kamaşma önleyici çerçeveler kullanılabilir. Vurgu aydınlatması ile ürünler arasındaki mesafe de ışığın onlara yeterince ulaşması veya gölge oluşturmaması için dikkate alınmalıdır.
  3. Büyük ve lüks mağazalar kuyumcular ve marka satan mağazaları gibi büyük mağazalar üçüncü kategoride yer alıyor. Bu mağazaların müşterileri ne satın almak istedikleri konusunda önyargılı bir fikre sahiptir. Bu nedenle, bu mağazaların satıcılarının ve çalışanlarının amacı, onları doğru ve net bir şekilde en iyi seçime veya en yeni ürüne yö nlendirmektir. Bu amaca ulaşmada aydınlatma oldukça etkilidir. Yani, uygun tasarımla ve mağazalarında vurgulu aydınlatmaya dayanarak, müşterilerinin dikkatini dolaylı olarak istedikleri şeye çekebilirler.Bu, vurgulu aydınlatmaya daha fazla ağırlık verilerek kolaylıkla yapılır. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki CRI ışığın kalitesi de çok önemli bir faktördür çünkü düşük kaliteli ışık ürünün dış görünüşünü yok eder. Mağaza aydınlatması ve bunun satışa etkisi hakkında söylenecek çok şey var. CRI’ın önemi, aydınlatma stili, mağazanın havası ve sunduğunuz ürün, işletmeniz sırasında satışlarınızı etkileyen faktörlerden sadece birkaçıdır.

  Mağazada en iyi ve en doğru aydınlatma yapmak için 7 ipucu

  • Kıyafet satma işindeyseniz, elbette vitrininizde çok sayıda manken kullanıyorsunuz. Vitrin aydınlatmasında raylı armatürlerinlarin kullanılması, ışığı mankenlerin üzerine iyi bir şekilde odaklamanızı ve o mankenler dışında başka hiçbir şeyin dikkat çekmemesi için koşul yaratmanızı sağlar.
  • Kitapçılar veya kuyumcular ve vitrinlerinde daha fazla ürün bulunan veya raflı mağazaların aydınlatılması için sıva altı armatürler iyi bir seçimdir.
  • Sıva altı armatürler ışığı entegre olarak yayar. Vitrin aydınlatması için sıva altı bir ışık kullanmak, farklı radyasyon açılarıyla ışığın odağını daha önemli noktalara yönlendirmenizi sağlar.
  • Vitrin aydınlatması yaparken günün şartlarına dikkat etmelisiniz. Vitrinizin aydınlatması gün ışığını iyi önleyecek ve yoldan geçenlerin dikkatini çekecek şekilde olursa gün içinde satışlarınızı artırabileceğinizi unutmayın.
  • Önemli olan diğer bir konu da vitrin aydınlatmasında öğlen ve sabah ışığının akşam ve gece saatlerinde kullanmanın yanlış olmasıdır. Çok parlak bir vitrin yoldan geçenleri ve alışveriş yapanları rahatsız edebilir.  Işık şiddetinin gündüz yaklaşık 1600-1700 lux, gece ise 1100-1200 lux olması uygundur.
  • Tüm mağaza ışıklarında ve vitrin ışıklarında ışık miktarını kontrol etmek için dimmer kullanılması da önemlidir. Dimmer, elektrik tüketiminizi azaltır ve vitrinin gündüz ve gece için doğru ışığı ayarlamanızı kolaylaştırır.
  • Son olarak, satışları artırmak ve daha çok kazanmak istiyorsanız, mağazanız için vitrin aydınlatması seçerken ve tasarlarken yaygın olarak kullanılan ray spot armatür ve sıva altı olmak üzere iki çeşit aydınlatma kullanmayı unutmayın.

  Yaygın sorular

  Mağaza için kullanılan ışıkları arasında lineer ışıklar, raylı ışıklar,  sıv altı  AR111 mağaza ışıkları ve diğer halojen tipi ışıklar yer alır.

  Ecowat mağaza ışıkları sayfası üzerinden istediğiniz sayıda ve tasarımda istediğiniz ışıkları online sipariş edebilirsiniz.

  Mağazanın yeterli aydınlatması, onun büyüklüğüne ve yüksekliğine, dekorasyon tipine, mevcut ürün tipine ve uygulama şekline bağlıdır. Aydınlatma için gereken ışık sayısını tahmin etme konusunda ecowat teknik uzmanlarıyla çevrimiçi danışmanlık yapın.

  Mağaza aröatürleri dahil tüm Tekwat ışıkları 5 yıllık koşulsuz değiştirme garantisine sahiptir. Bu, garantili ışığınızın herhangi bir nedenle hasar görmesi veya yanması durumunda, ışığınız yeni ve güncellenmiş bir garanti ile yeni bir ışıkla değiştirileceği anlamına geliyor.

  has been added to your cart:
  Checkout